17 marca 2025

W dniach 13–14 marca 2025 roku w Gdyni odbyła się III edycja Kongresu Technologii Wodorowych.

Nexus

NEXUS Consultants pełnił rolę patrona merytorycznego Kongresu, współtworząc tematykę prezentacji oraz debat.

W tym roku główny nacisk położyliśmy na wykorzystanie potencjału oraz budowę modeli biznesowych integrujących rynki krajów basenu Morza Bałtyckiego. Jako przykład takiej współpracy wskazaliśmy projekty związane z produkcją e-metanolu w Kokkola (Finlandia) oraz w Gdyni.

Kongres Technologii Wodorowych został wsparty merytorycznie przez naszych partnerów z projektu Baltic Sea Region Hydrogen Council (BaSeH2). Dzięki obecności przedstawicieli z Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy oraz Litwy mogliśmy przeprowadzić wyjątkową debatę na temat międzynarodowej współpracy w sektorze wodorowym. Jednym z głównych wniosków tej dyskusji była możliwość budowy łańcucha wartości dodanej w oparciu o specyficzne uwarunkowania poszczególnych krajów bałtyckich.

W przypadku Polski wszyscy uczestnicy debaty podkreślali ogromny potencjał związany z wielkoskalowym magazynowaniem energii w postaci wodoru przechowywanego w kawernach solnych. To rozwiązanie pozwala na znaczące obniżenie kosztów produkcji wodoru, a tym samym redukcję kosztów wykorzystania RFNBO (Renewable Fuels of Non-Biological Origin) w masowej produkcji, m.in. e-metanolu. Takie podejście może przyczynić się do strategicznego umiejscowienia Polski na mapie międzynarodowego rynku energii.

Partnerzy z projektu BaSeH2 podkreślili również pilną potrzebę podejmowania decyzji w tym zakresie. Wszyscy mają świadomość unikalnych możliwości, jakie dają kawerny solne, jednak brak konkretnej oferty ze strony polskich firm może sprawić, że inne kraje nadbałtyckie zdecydują się na alternatywne rozwiązania do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez morskie farmy wiatrowe.

Obecna sytuacja stwarza dla Polski wyjątkową szansę – jednak to od nas zależy, czy potrafimy ją wykorzystać.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram